WYBIERAM CERAMIKĘ

Zaprosiliśmy wybitnych architektów do opowiedzenia o ceramice. O tym, dlaczego ją stosują w swoich projektach, jakie daje im możliwości, jakie wartości ze sobą niesie.

Zapraszamy do obejrzenia fascynujących opowieści o ceramice.

Kolejne odcinki serii ukazywać się będą w każdy poniedziałek.

POZNAJ WŁAŚCIWOŚCI CERAMIKI. PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ "CERAMIKA W BUDOWNICTWIE"

Odcinek 15: Mariusz Ścisło

Mariusz Ścisło

Mariusz Ścisło ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 1978 i szybko stał się jedną z kluczowych postaci architektury w Polsce. W 1988 roku współzałożył renomowaną pracownię architektoniczną FS&P Arcus, która przyczyniła się do definiowania nowoczesnej przestrzeni miejskiej.
Od 8 grudnia 2012 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich, z reelekcją na drugą kadencję w 2015 roku.

Ścisło jest również aktywnym członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a także brał udział w opracowywaniu strategii dla krajowego budownictwa niskoenergetycznego i optymalizacji zasad finansowania w latach 2013-2014.

Dodatkowo, jako konsultant, wspierał Zespół Koordynacyjny Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego w latach 2014-2015.

Odcinek 14: Tomasz Konior

Tomasz Konior

Tomasz Konior, wybitny polski architekt i urbanista. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie ukończył studia w 1994 roku. Dodatkowo, w 1995 roku zdobył dyplom z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej. Pasję do architektury rozwijał na praktyce projektowej na FH w Trewirze.

 

W 1995 roku założył autorskie biuro architektoniczne Konior Studio, które od tego czasu zdobyło uznanie w branży. Tomasz Konior jest autorem lub współautorem ponad 200 budynków, głównie o charakterze użyteczności publicznej.

Za wkład w dziedzinę architektury został uhonorowany licznie przyznawanymi nagrodami. Do najważniejszych wyróżnień należą m.in. Leonardo Award w Mińsku (2007), Nagroda Międzynarodowej Unii Architektów na kongresie UIA w Turynie za “Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project”, Nagroda Roku SARP (2008), Medal im. Zygmunta Majerskiego (2010), Śląska Nagroda Jakości (2014), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014). Archdaily Building of the Year, European Heritage Award za rewitalizację Łaźni łańcuszkowej w Zabrzu (2019) czy Nominacja do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie im. Mies van der Rohe Awards 2024 dla Nowych Czytelni Biblioteki Narodowe.

 

Jest aktywnym członkiem Izby Architektów RP, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy Zarządzie Głównym SARP w kadencji 2012–2015. 

Ponadto, jest członkiem i współzałożycielem Instytutu Współczesnego Miasta. Zaangażowany jest w społeczne inicjatywy, takie jak Stowarzyszenie LIBRA, działające na rzecz ochrony środowiska, oraz Stowarzyszenie Katowice Natura Kultura, promujące muzykę.

Odcinek 13: Zbigniew Reszka

Zbigniew Reszka

Architekt, prezes biura architektonicznego Arch-Deco z Gdyni, które założył w 1989 roku wspólnie z Michałem Baryżewskim.

Zbigniew Reszka ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest długoletnim członkiem oraz aktywnym działaczem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu Głównego oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego w Warszawie. Ponadto, jest także członkiem Pomorskiej Izby Architektów.

 

Zbigniew Reszka był wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia, w tym Honorową Nagrodą SARP za wybitną twórczość architektoniczną (razem z Michałem Baryżewskim).

Zdobył nominację do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe za kompleks apartamentowy w Juracie, otrzymał nagrodę I stopnia Budowla Roku 2015 oraz główną nagrodę Eurobuild Awards 2015 (w kategorii Projekt Architektoniczny) za budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, zdobył także I nagrodę „Czas Gdyni” Architektura za projekt zespołu usługowo-mieszkaniowego Nowe Orłowo, a także wiele innych wyróżnień.

Jest również laureatem nagrody Polskiego Herkulesa, przyznawanej przez magazyn Builder. Projekt domu jednorodzinnego autorstwa Arch-Deco zlokalizowanego w Gdyni przy ul. Prusa został uznany za jeden z najlepszych domów jednorodzinnych w Polsce.

Odcinek 12: Leszek Kalandyk

Leszek Kalandyk

Polski architekt, główny projektant i założyciel pracowni LK&PROJEKT, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Laureat międzynarodowych nagród i wyróżnień, takich jak: SARP Award – „Projekt roku 1985” – za koncepcję budynku mieszkalnego przy ulicy. St. Filip w Krakowie, dwie nagrody w konkursie „Twój dom to dialog z tradycjami” organizowanym przez województwo warmińsko-mazurskie w 2010 roku lub ostatnie osiągnięcia – główna nagroda w międzynarodowym konkursie Architecture Awards 2022 zorganizowanym przez największy brytyjski magazyn budowlany BUILD, pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie World Architecture & Design Awards 2022 i inne.

Odcinek 11: Marek Szcześniak

Marek Szcześniak

Właściciel studia MAZM. Współprojektował m.in. postmodernistyczny biurowiec Nautilus oraz utrzymane w stylistyce high-tech budynki Focus i PPL LOT.

Odcinek 10: Maciej Beczak

Maciej Beczak

Od 2012 roku właściciel pracowni architektonicznej BECZAK/ BECZAK/ ARCHITEKCI. Od 2011 roku pracownia zdobywa liczne nagrody dla kategorii obiektu nowego o powierzchni do 1000m2.

Odcinek 9: Daria Kieżun

Daria Kieżun 

Autorka licznych artykułów i publikacji z dziedziny architektury. Od 2010 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Od 2011 roku pełniła funkcje dyrektora programowego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. Członkini Rady Muzeum Architektury oraz Rady Muzeum Współczesnego.

Odcinek 8: Jerzy Grochulski

Jerzy Grochulski

Legenda polskiej architektury. Od 1994 był sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Architektów Polskich, następnie, w latach 2006-2012 pełnił funkcję prezesa. Należy do Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest autorem artykułów naukowych poświęconych architekturze i ochronie ładu przestrzennego. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odcinek 7: Grzegorz Stiasny

Grzegorz Stiasny

Partner w firmie ARE Stiasny/Wacławek od 1994 roku. Ekspert w konkursie europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe. Laureat Honorowej Nagrody SARP.

Odcinek 6: Marek Wawrzyniak

Marek Wawrzyniak

Absolwent Politechniki Śląskiej. Zdobywca wielu nagród, takich jak nagroda roku SARP za obiekt edukacyjny oraz za najlepszy dom jednorodzinny. W dzisiejszym filmie opowiada o korzyściach termicznych płynących z pustaków ceramicznych.

Odcinek 5: Marlena Wolnik

Marlena Wolnik

absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień architektonicznych. W 2009 roku założyła pracownię MWArchitekci. W dzisiejszym filmie opowiada o wszechstronności ceramiki.

Odcinek 4: Ryszard Nakonieczny

Ryszard Nakonieczny

Dr inz. arch., adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury.

W latach 2004-2011 redaktor naczelny ogólnopolskiego kwartalnika „Archivolta”, wspólautor i redaktor książek: „Słynne wille Polski” (Wydawnictwo Foibos, Praha 2013) oraz „Oblicza modernizmu w architekturze” (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2013), kurator wystaw: „Great villas of Poland” (Brussels, Praha, Ostrava, Wroclaw, Bytom, Katowice, 2013- 2014) oraz „Great Villas of Warsaw”, Praha 2014. Zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochrona dziedzictwa kultury najnowszej.

Członek: SARP, Komisji Urbanistyki i Architektury PAN Oddział Katowice, sekcji polskiej DOCOMOMO (międzynarodowej organizacji dokumentującej architekturę modernistyczną), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Współzałożyciel Domu Modernisty i organizator Festiwalu Ogrodów w Katowicach (od sierpnia 2016-do chwili obecnej: 6 edycji).

Odcinek 3: Bartłomiej Nawrocki

Bartłomiej Nawrocki

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, po studiach praktykował w Paryżu i Amsterdamie. Obecnie z Marcinem Jojko współtworzy biuro jojko+nawrocki architekci. W filmie opowiada o tym jakie możliwości daje ceramika budowlana.

Odcinek 2: Jerzy Stożek

Jerzy Stożek

Członek IARP, SARP, TUP; autor projektów m.in. Teatru Rozrywki w Chorzowie, Klubu Studio AGH w Krakowie, zespołów przemysłowo-biurowych i tężni solankowych.

W filmie opowiada o tym dlaczego cegła jest najważniejszym wynalazkiem ludzkości, o tym co można zaprojektować i budować z ceramiki i co każdy architekt pracujący z ceramiką umieć powinien.

Odcinek 1: Wojciech Małecki

Joanna i Wojciech Małeccy

Założyciele MAŁECCY biuro projektowe,  jeden z ciekawszych duetów architektonicznych ostatnich lat.

Są współautorami najlepszego na świecie budynku z ceramiki– siedziby Szkoły Filmowej WRiTV w Katowicach, który otrzymał także większość nagród architektonicznych w Polsce.

Wizja nowego śląskiego familoka – budynek mieszkalny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej zdobył Grand Prix SARP Katowice w 2020 roku, a także uzyskał nominację do najważniejszej nagrody UE im. Miesa van de Rohe 2022.V