WYBIERAM CERAMIKĘ
Zaprosiliśmy wybitnych architektów do opowiedzenia o ceramice. O tym, dlaczego ją stosują w swoich projektach, jakie daje im możliwości, jakie wartości ze sobą niesie.
Zapraszamy do obejrzenia fascynujących opowieści o ceramice.
Kolejne odcinki serii ukazywać się będą w każdy poniedziałek.
POZNAJ WŁAŚCIWOŚCI CERAMIKI. PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ "CERAMIKA W BUDOWNICTWIE"
Odcinek 13: Zbigniew Reszka
Zbigniew Reszka
Architekt, prezes biura architektonicznego Arch-Deco z Gdyni, które założył w 1989 roku wspólnie z Michałem Baryżewskim.
Zbigniew Reszka ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest długoletnim członkiem oraz aktywnym działaczem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu Głównego oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego w Warszawie. Ponadto, jest także członkiem Pomorskiej Izby Architektów.
Zbigniew Reszka był wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia, w tym Honorową Nagrodą SARP za wybitną twórczość architektoniczną (razem z Michałem Baryżewskim).
Zdobył nominację do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe za kompleks apartamentowy w Juracie, otrzymał nagrodę I stopnia Budowla Roku 2015 oraz główną nagrodę Eurobuild Awards 2015 (w kategorii Projekt Architektoniczny) za budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, zdobył także I nagrodę „Czas Gdyni” Architektura za projekt zespołu usługowo-mieszkaniowego Nowe Orłowo, a także wiele innych wyróżnień.
Jest również laureatem nagrody Polskiego Herkulesa, przyznawanej przez magazyn Builder. Projekt domu jednorodzinnego autorstwa Arch-Deco zlokalizowanego w Gdyni przy ul. Prusa został uznany za jeden z najlepszych domów jednorodzinnych w Polsce.
Odcinek 12: Leszek Kalandyk
Leszek Kalandyk
Polski architekt, główny projektant i założyciel pracowni LK&PROJEKT, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Laureat międzynarodowych nagród i wyróżnień, takich jak: SARP Award – „Projekt roku 1985” – za koncepcję budynku mieszkalnego przy ulicy. St. Filip w Krakowie, dwie nagrody w konkursie „Twój dom to dialog z tradycjami” organizowanym przez województwo warmińsko-mazurskie w 2010 roku lub ostatnie osiągnięcia – główna nagroda w międzynarodowym konkursie Architecture Awards 2022 zorganizowanym przez największy brytyjski magazyn budowlany BUILD, pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie World Architecture & Design Awards 2022 i inne.
Odcinek 11: Marek Szcześniak
Marek Szcześniak
Właściciel studia MAZM. Współprojektował m.in. postmodernistyczny biurowiec Nautilus oraz utrzymane w stylistyce high-tech budynki Focus i PPL LOT.
Odcinek 10: Maciej Beczak
Maciej Beczak
Od 2012 roku właściciel pracowni architektonicznej BECZAK/ BECZAK/ ARCHITEKCI. Od 2011 roku pracownia zdobywa liczne nagrody dla kategorii obiektu nowego o powierzchni do 1000m2.
Odcinek 9: Daria Kieżun
Daria Kieżun
Autorka licznych artykułów i publikacji z dziedziny architektury. Od 2010 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Od 2011 roku pełniła funkcje dyrektora programowego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. Członkini Rady Muzeum Architektury oraz Rady Muzeum Współczesnego.
Odcinek 8: Jerzy Grochulski
Jerzy Grochulski
Legenda polskiej architektury. Od 1994 był sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Architektów Polskich, następnie, w latach 2006-2012 pełnił funkcję prezesa. Należy do Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.
Jest autorem artykułów naukowych poświęconych architekturze i ochronie ładu przestrzennego. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odcinek 7: Grzegorz Stiasny
Grzegorz Stiasny
Partner w firmie ARE Stiasny/Wacławek od 1994 roku. Ekspert w konkursie europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe. Laureat Honorowej Nagrody SARP.
Odcinek 6: Marek Wawrzyniak
Marek Wawrzyniak
Absolwent Politechniki Śląskiej. Zdobywca wielu nagród, takich jak nagroda roku SARP za obiekt edukacyjny oraz za najlepszy dom jednorodzinny. W dzisiejszym filmie opowiada o korzyściach termicznych płynących z pustaków ceramicznych.
Odcinek 5: Marlena Wolnik
Marlena Wolnik
absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień architektonicznych. W 2009 roku założyła pracownię MWArchitekci. W dzisiejszym filmie opowiada o wszechstronności ceramiki.
Odcinek 4: Ryszard Nakonieczny
Ryszard Nakonieczny
Dr inz. arch., adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury.
W latach 2004-2011 redaktor naczelny ogólnopolskiego kwartalnika „Archivolta”, wspólautor i redaktor książek: „Słynne wille Polski” (Wydawnictwo Foibos, Praha 2013) oraz „Oblicza modernizmu w architekturze” (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2013), kurator wystaw: „Great villas of Poland” (Brussels, Praha, Ostrava, Wroclaw, Bytom, Katowice, 2013- 2014) oraz „Great Villas of Warsaw”, Praha 2014. Zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochrona dziedzictwa kultury najnowszej.
Członek: SARP, Komisji Urbanistyki i Architektury PAN Oddział Katowice, sekcji polskiej DOCOMOMO (międzynarodowej organizacji dokumentującej architekturę modernistyczną), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Współzałożyciel Domu Modernisty i organizator Festiwalu Ogrodów w Katowicach (od sierpnia 2016-do chwili obecnej: 6 edycji).
Odcinek 3: Bartłomiej Nawrocki
Bartłomiej Nawrocki
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, po studiach praktykował w Paryżu i Amsterdamie. Obecnie z Marcinem Jojko współtworzy biuro jojko+nawrocki architekci. W filmie opowiada o tym jakie możliwości daje ceramika budowlana.
Odcinek 2: Jerzy Stożek
Jerzy Stożek
Członek IARP, SARP, TUP; autor projektów m.in. Teatru Rozrywki w Chorzowie, Klubu Studio AGH w Krakowie, zespołów przemysłowo-biurowych i tężni solankowych.
W filmie opowiada o tym dlaczego cegła jest najważniejszym wynalazkiem ludzkości, o tym co można zaprojektować i budować z ceramiki i co każdy architekt pracujący z ceramiką umieć powinien.
Odcinek 1: Wojciech Małecki
Joanna i Wojciech Małeccy
Założyciele MAŁECCY biuro projektowe, jeden z ciekawszych duetów architektonicznych ostatnich lat.
Są współautorami najlepszego na świecie budynku z ceramiki– siedziby Szkoły Filmowej WRiTV w Katowicach, który otrzymał także większość nagród architektonicznych w Polsce.
Wizja nowego śląskiego familoka – budynek mieszkalny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej zdobył Grand Prix SARP Katowice w 2020 roku, a także uzyskał nominację do najważniejszej nagrody UE im. Miesa van de Rohe 2022.V